SIŁA BRACI

SIŁA BRACI

Przedstawiamy Państwu nowy PECTUS. Ten, który już doskonale znacie, ale odmieniony, pełniejszy, silniejszy. Do Tomasza Szczepanika dołączyli jego rodzeni bracia, by stworzyć unikalny na polskiej scenie kwartet połączony więzami krwi, talentem i wspólną wizją świata. "Nie mam pojęcia dlaczego, ale każdy z moich braci zdecydował się na inny instrument. Marka zawsze ciągnęło do perkusji, Mateusza do gitary basowej, a Maćkowi zawsze podobała się gitara" – wspomina Tomasz, który z kolei zaczynał od syntezatora i śpiewu.
On pierwszy wyfrunął z rodzinnego gniazda i na studiach w Rzeszowie założył PECTUS, ale wreszcie przyszedł czas, by wszyscy czterej znów zagrali razem. "W mojej głowie zawsze tliła się taka myśl, że mając braci, którzy muzykują, którzy uczą się grać na instrumentach, chciałbym kiedyś stanąć z nimi na jednej scenie i wspólnie tworzyć muzykę. Nie ukrywam, że chyba największą wiarę i marzenia, aby zobaczyć czterech braci na jednej scenie miała nasza mama. Jak widać marzenia się spełniają" – cieszy się lider PECTUS.

Dzisiaj PECTUS to zespół, który na skrzydłach chwytliwych melodii niesie pozytywne przesłanie – że z pomocą najbliższych możemy zmieniać świat wokół siebie na lepsze, że każdy jest panem własnego losu. Ale "Siła braci" to również muzyczna podróż przez kraje i brzmienia, w które PECTUS wcześniej się nie zapuszczał. Tęskną nutę "Barcelony" pokochała już cała Polska, ale są i wyprawy w krainę bluesa i country, czy na szkockie wyżyny.
"Postanowiliśmy, że ta płyta będzie początkiem muzycznej podróży, w której podróżować będziemy po naszych inspiracjach, ale i po miejscach po których prowadzi nas los . Realizujemy ten plan zapraszając gości co jest wielce fascynujące, bo każdy z nich wnosi swoją energię, wrażliwość, inną umiejętność frazowania, historię" – mówi Tomasz Szczepanik. Oto dlaczego na trzeciej płycie PECTUS usłyszymy niepowtarzalne brzmienie takich instrumentów, jak gitara dobro, na której zagrał Jędrzej Kubiak, flet irlandzki obsługiwany przez Piotra Nazaruka, klasyczną hiszpańską gitarę, która zaśpiewała pod palcami Marcina Majerczyka, czy wreszcie oryginalną, szkocką kobzę.

Ale wszystkie te brzmienia podporządkowane są melodiom, które w PECTUS, jak zawsze, są najważniejsze. "Siła braci" to siła przebojów. Nienachalnych, dalekich od natrętnej krzykliwości – raczej takich, które kiedy już zapadną w pamięć, mogą fanom towarzyszyć przed lata, budząc wyłącznie pozytywne skojarzenia. "Jestem melodykiem, z mojego serca wypływa mnóstwo melodii" – przyznaje Tomasz. Wystarczy otworzyć uszy i serca, by je przyjąć.

Nagrań dokonano w SZCZEPANIK SOUND STUDIO Luty - Listopad 2012
DiGi Match Music Production Marzec - Listopad 2012
Aranżacja, realizacja i produkcja: Tomasz Szczepanik, Daniel Maczura
Mix i mastering: Daniel Maczura DiGi Match Music Production

PECTUS w składzie:
Tomasz Szczepanik - śpiew, kompozycje i aranżacje
Marek Szczepanik - perkusja, instrumenty perkusyjne, chórki
Mateusz Szczepanik - bas, chórki
Maciej Szczepanik - gitary, chórki

Gościnnie w nagraniu udział wzięli:
Daniel Maczura – instrumenty klawiszowe (wszystkie utwory), Michał Jelonek - skrzypce ("Dla Ciebie"), Marcin Majerczyk - gitara klasyczna ("Barcelona"), Tomasz Busławski-duduk ("Jak daleko a jak blisko"), Jędrzej Kubiak -gitara dobro ("Bezsenność), Mirosław Bieliński - śpiew ("Melody")

"SIŁA BRACI" 2013 teksty oraz kilka słów od autora.

1. "Szkoła marzeń" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Nigdy w historii polskiej muzyki rozrywkowej nie było takiego zespołu, gdzie czterech rodzonych braci występowałoby na jednej scenie. Dostaliśmy niewątpliwie od losu szansę na stworzenie czegoś niepowtarzalnego i nie możemy tego zmarnować. Nasz Stryj Jan Mucha dawno temu był założycielem pierwszej orkiestry ochotniczej straży pożarnej w rodzinnej okolicy, więc pasja do muzykowania płynie w naszej krwi i jest genetycznie przekazywana. Wprowadzone przez rodziców określone zasady i wartości jak szacunek dla starszych, porządek, punktualność i wiele innych niewątpliwie wpłyneły kształtując nasze charaktery przygotowując do wejścia w dorosłość. Wychowywaliśmy się w rodzinie częściowo robotniczej a częściowo rolniczej. Brak bieżącej ciepłej wody, którą trzeba było podgrzewać na tak zwanej blasze pieca kaflowego, wspólne mycie w miednicy, żniwa, czy grzybobrania były nieodłącznymi elementami naszego dzieciństwa. Miłość oraz ciężka praca naszych rodziców dopowadziły do tego, iż pomomo minimalnych warunków finansowych mieliśmy stworzony kochajacy dom, w którym nic nam nigdy nie brakowało. Obecnie to my jesteśmy dorosli a wizja stworzenia rodziny i dobrych relacji jest priorytetem, dlatego dbamy o to jak o największy skarb.

Nasza pierwsza szkoła marzeń
Pierwsza miłość i przyjaciół garść
Czasem kogoś brak
Nasze pierwsze kroki razem
Nasza wiara w to, że chcesz być kimś
W to, że uda się
Bo razem dobrze wiesz

Zaufaj mi i ze mną chodź
Ja zawsze obok Ciebie będę
Z Tobą chciałbym śnić
Pokonaj ze mną gorsze dni
Podaj mi rękę dziś
I nie poddawaj się nigdy więcej
Zaufaj ze mną chodź

Dziś już możesz wszystko zmienić
Całą prawdę już o sobie znasz
Co dla ciebie ważne jest
Chcę byś wiedział, że naprawdę
możesz zawsze na mnie liczyć, więc nie zatrzymuj się
Bo razem dobrze wiesz


Zaufaj mi i ze mną chodź
I podaj mi rękę dziś
Ja zawsze obok Ciebie będę
Zaufaj ze mną chodź

2. "Mój przyjacielu" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Matka Teresa mówiła: "...Gdy osiągasz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Odnoś sukcesy mimo wszystko!" Często w naszym życiu zapominamy jaką wagę ma dane słowo, gest, dobra wola. W trakcie naszego życia ciągle poznajemy ludzi, którzy zostają w naszym najbliższym gronie na zawsze. Zdarza się również, że spotykamy ludzi, którzy nas ranią, próbują wykorzystać a czasem doprowadzają do skrajnych psychicznych zachowań. Są to ludzie toksyczni, których trzeba jak najszybciej ze swojego otoczenia wyeliminować. Musimy starać się i dbać o te prawdziwe relacje, które wpływają na jakość naszego życia, stan ducha i poczucie własnej wartości. W dzisiejszym konsumpcyjnym świecie, gdzie wszyscy dokądś biegną, warto chociaż na chwilę zwolnić i przyjrzeć się kto stoi obok. "Przyjaźń to wielki dar, więc trzeba wciąż o nią dbać"


Kiedyś ktoś mówił mi, przyjaźń to wielki dar
Każda z chwil, każda myśl, czy ważne jest mieć czy być
Kiedyś ktoś, kogo znam, mówił chodź nie marnuj szans
Dziś już wiem, to był błąd, nie powtórzę więcej go
Bo jeśli to przyjaźni smak, trzeba wciąż o nią dbać

A jeśli kogoś w życiu masz, to nie zostawiaj bez szans
I jeśli to przyjaźni smak, mój przyjacielu o nią dbaj
I gdy naprawdę chcesz być z kimś i nie żałować żadnej z chwil
Ta przyjaźń to nasz wielki dar, więc proszę cię o nią dbaj


Zjawiasz się kiedy chcesz, miałeś być nie ma cię
Bo gdy naprawdę chcesz być z kimś, szanuj, walcz zawsze z nim
Przyjaźń to wielki dar, więc proszę cię o nią dbaj

Kiedyś ktoś zmienił twarz w środku dnia
Zjawił się na moment nie wiem skąd, zwykły ktoś..
Mówił chodź, podaj rękę, razem dobrze wiesz
To był błąd, zwykły ktoś, kto nie zatrzyma biegu w nas,
łez i dni i tych chwil. A ty?

A jeśli kogoś w życiu masz, to nie zostawiaj bez szans
I jeśli to przyjaźni smak, mój przyjacielu o nią dbaj
I gdy naprawdę chcesz być z kimś i nie żałować żadnej z chwil
Ta przyjaźń to nasz wielki dar, więc proszę cię o nią dbaj

I jeśli to przyjaźni smak proszę cię o nią dbaj...

3. "Barcelona" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Piosenka opowiada prawdziwą historię trzech przyjaciółek, które wybrały się na weekend do Barcelony. Każda miała inny bagaż doświadczeń oraz kilka ważnych spraw życiowych do załatwienia. Po powrocie, z wydaje się niewinnego wyjazdu, ich życie zupełnie się zmieniło. Może nie każdej na takie, jakie sobie wymyśliła, jednak bilans jest na plus.

To był sen, piękny sen, w Barcelonie w Sant Andreu
Coś mi mówi życie zmień, tylko słońce, wino, śpiew
W sercu pusto nie ma nic, to co było, miało być
Tylko przyjaźń która trwa, w Barcelonie bliżej gwiazd

Szczęście jest tak bardzo blisko, jeśli tego chcesz
Marzeniami zbuduj przyszłość, swój własny los

To był sen piękny sen, w Barcelonie w Sant Andreu
Czy panie mają wspólny cel, komu kłamstwo, komu śmiech
Trzeba mocno wierzyć że, miłość najważniejsza jest
Bliżej słońca bliżej gwiazd, tutaj wszystko może się stać

To był sen wspomnień sen, o Barcelonie o Sant Andreu
Nowa miłość liczy się, może była, może nie
W kieszeniach tylko grosze trzy, których nie zabierze nikt
Przyjaźni co w gałęziach gra, w Barcelonie bliżej gwiazd


4. "Jak daleko a jak blisko" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Spotkanie po latach. Próba retrospekcji i zrozumienia swojego życia. Próba odpowiedzi na trudne pytania, "po co?". Czy naprawdę jestem tu, gdzie chciałem być? A czy gdybym miał umiejętność cofnięcia czasu i możliwość zmiany decyzji lub wyboru innej drogi, zrobiłbym to?
Odpowiedź jest zawarta w tekście i mówi "Tak, nic bym nie zmienił. Nawet dziś i jutro też..."Czy każdy odpowie tak samo?...Chyba nie.

Jaki jesteś dziś i jaki jest Twój Świat
I jak blisko jest, ten wiatr co dla nas grał
Jak daleko stąd Twoja wiara kiedyś w to
Co tak blisko nas, mija szybciej niż byś chciał

A gdybym mógł zatrzymać czas i umiał tak każdego dnia
Nie zmieniłbym niczego nie, nawet dziś, jutro też
I gdybym wybrał inną z dróg i umiał cofnąć słowo, gest
Nie zmieniłbym niczego nie, nawet dziś i jutro też

Jaki jesteś dziś? A jaki chciałbyś być?
Gdy Świat obok nas, mija szybciej niż byś chciał


5. "Melody" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik
Ta piosenka to zabawa i flirt z moim natchnieniem. Melody, to pasja tworzenia, wielka niewiadoma, rozstania i powroty, złość i euforia, śmiech i łzy, zdrada i uwodzenie. Melody, to również imię kobiety, która dobrze mnie zna, dlatego czasem bawi sie ze mną moimi emocjami. To, co w muzyce jest najbardziej fascynujące to wielka niewiadoma i ciągłe poszukiwanie.

Melody, na końcu świata ty i ja
Niejedną chwilę zanuć daj, ty mi graj
Melody, ty tyle dzisiaj o mnie wiesz
Co kryje w sobie morze łez i jak tam jest

A ty naucz proszę mnie
Jak kochać każdy dzień, ty dobrze wiesz
A ty zanuć życia sens
Co w sercu moim jest, ty dobrze wiesz

Melody, ty umiesz kochać tak jak nikt
Zapalasz słońce w gorzkie dni, by pięknie żyć
Melody, ty tyle dzisiaj o mnie wiesz
Co kryje w sobie morze łez i jak tam jest


6. "Zakochaj się na czas" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Ta kompozycja stylizowana na lata 50 opowiada o tym, jak często ludzie zapominają o uczuciach. Nie zależnie od wieku, każdy z nas ma prawo kochać i być kochanym, a przecież wiąże się to tak bardzo z codziennością. Z każdą chwilą, kiedy nie mówimy do najbliższych nam osób "kocham cię", "dobrze mi z tobą", "jestem z ciebie dumny", "możesz mi zaufać", tracimy poczucie istot wrażliwych. Z każdym takim emocjonalnym "odkładaniem na później" tracimy poczucie własnej wartości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Z każdym brakiem rozmowy, pieszczot, przytulania i okazywania sobie nawzajem czułości oddalamy się od siebie mówiąc "...coś między nami pękło". Z braku zaangażowania w relacje powstają tak zwane "zimne związki", a wystarczy przecież jeden płomień, któremu nie pozwolimy zgasnąć. Nie ważne w jakim wieku.

Ty mnie kochasz a ja śpię, na kolanie trzymam sen
Dziś nie mogę spóźnić się
Ona czeka a ja śnię, w swych marzeniach nie wiem gdzie
Na zegarze siódma dwie

Muszę zdążyć sam już nie wiem jak
Muszę zdążyć by zakochać się

Zakochaj się na czas
Zatrzymaj się, bo jutro to za późno
Zakochaj się na czas
Zrób pierwszy krok, zanim będzie jutro

Cały świat na głowie masz, te pytania co? i jak?
I kim być i kim się stać (nie wiem skąd, nie wiem skąd)
Może kiedyś, może dziś, może uda się być z nim
I nie spóźnić się na film (nie żałować chwil)

Smutna ona, brzydki on. Jacy byli? Jacy są?
Dokąd biegną, nie wiem skąd (kim się możesz stać?)
Ile czasu? Ile dni? by spróbować razem żyć
Nie żałować żadnej z chwil (i nie spóźnić się)

7. "Jutro pójdę dalej" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Bardzo często nie potrafimy sami podjąć ważnych a czasem strategicznych decyzji. Unikamy trudnych pytań i odpowiedzi, chowamy głowę w piasek lub zrzucamy odpowiedzialność na innych. Ale warto zastanowić się, czy zawsze musimy być "decyzyjnymi i nieomylnymi cyborgami?" Warto zastanowić się nad własnym charakterem. Własnymi wadami i zaletami. Nie upierać się tylko dla własnego "widzi mi się" a czasem przyznać się do nietrafionych decyzji i własnych słabości. To nie żadna ujma przecież poprosić o pomoc, wyżalić się czy szczerze wypłakać. Po to właśnie mamy najbliższe nam osoby, których czasem jedno małe słowo wsparcia i otuchy dodaje skrzydeł. Pamiętajmy, że zawsze działa to w dwie strony.

Powiedz do mnie szeptem
Powiedz do mnie dziś
Czy mogę dać ci więcej
Oprócz paru chwil

Ty pozwól mi być, pozwól mi żyć
To wszystko co mogę dać
Zacznij od raz zmieniać swój Świat
Spróbuj uwierzyć, że

Że jutro będzie raj, a z Tobą niebo
Jutro pokaż jak zmieniasz Świat
Jutro powiedz tak i pójdę dalej
Jutro daj mi znak, serce daj

Powiedz do mnie szeptem
Powiedz tak jak nikt
Czy może kiedyś będziesz
W moim sercu żyć


8. "Dla Ciebie" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Piosenka powstała tuż po narodzinach mojego syna Stasia. Był to bardzo silny ładunek emocjonalny i duchowy, który musiał w sposób znaczący wpłynąć na moją twórczość.
"Dla Ciebie" to tylko skromne kilka słów oddających mój stan w tamtym okresie.


Z Tobą nowe szczęście z Tobą nowy Świat
A niebo niech nam ześle wodę, ogień, wiatr
Nowy dzień i jesteś, nowy lepszy czas
Młodość jakby prędzej tańczy wokół nas.. A ja?

Kochaj coraz piękniej, kochaj z całych sił
A niebo niech nam ześle, nowych parę chwil
Kochaj coraz piękniej, z każdym dniem a dziś
Szczęściu powiedz jeszcze, żyję z całych sił. A ja?

Dla Ciebie kocham każdy dzień
Dla Ciebie jest jeśli tylko chcesz
Dla Ciebie nowy lepszy sen
Dla Ciebie jest jeśli tylko chcesz


Z Tobą nowe szczęście nowy lepszy czas
Młodość jakby prędzej tańczy wokół nas
Kochaj coraz piękniej, z każdym dniem a dziś
Szczęściu powiedz jeszcze, żyje z całych sił. A ja?

A dzisiaj zacznę dla Ciebie na nowo oglądać świat
A dzisiaj zacznę dla Ciebie

Dla Stasia ur.29.09.2011


9. "Drzewo" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

To opowieść o bezsilności, pokorze do tego co ziemskie bez względu na to kim jesteśmy.. Ambicja, kariera, ciągłe doskonalenie, ciągłe poszukiwanie nowych wyzwań niestety zawsze przegrywa z tym, że jednak jesteśmy ludźmi z krwi i kości. To kompozycja napisana dla śp. Michała Dominika. Człowieka o wielkim sercu i wrażliwości, miłości do swojej rodziny, zawsze uczciwym, uśmiechniętym, bardzo skromnym prezesie jednej z największych firm w naszym kraju.

Wznosisz się, wzbijasz, wysoko jak ptak
Błyszczysz jak płomień i spalasz się sam
Choć czasu brak, milion spraw na pożegnanie
Chcesz dobrze żyć, godzić złych...a dziś?

Rośniesz jak drzewo, gdy słońce i wiatr
Przyjaźń i zdrada, pragnienia ich brak
Śmiech, nasze łzy, kilka chwil, na strychu zdarzeń
Ja, obok Ty, nasze sny...a dziś?

Wznosisz się, wspinasz do góry, do gwiazd
I czasem spadasz, Tak szybko jak głaz
By potem znów, z całych sił być drogowskazem
I dobrze żyć, godzić złych...a dziś?

Tylko Ciebie ze sobą zabiorę
Dla nas niebo otworzy się jak
Nasze serca pełne wiary, które płoną w nas
Tylko Ciebie ze sobą zabiorę
Tam gdzie niebo, piekło i raj
Nasze serca pełne wiary, które płoną jak Ty i ja

(pamięci Michała Dominika)

10. "Szkocka miłość" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Szkocja rok 1296. Historia pewnego szkockiego wojownika, który zakochał się pięknej w dziewczynie. On jest przywódcą powstańców i z całych sił walczy o niepodległość Szkocji. Opowieść o marzeniach, wolności i wielkiej miłości, która w zderzeniu z wojną niestety nie może mieć szczęśliwego zakończenia, więc pozostaje tylko piękną tęsknotą.


Za dzień może dwa zabierzesz z sobą życie nowe
Za dzień może dwa zabierzesz z sobą słońca blask
Spakuj chwile dwie, sukienkę w kwiaty wiatru powiew
Tylko zabierz mnie, z Tobą chcę oglądać Świat

A dzisiaj zabierz mnie, z sobą weź na drugą stronę
O jedno tylko proszę
Zabierz mnie, z sobą weź życie nowe
Od losu nie chcę więcej
Zabierz mnie, z sobą weź na drugą stronę
Tak bardzo chciałbym tylko
Zabierz mnie, z sobą weź i opowiedz
I opowiedz jak tam jest

Za rok może dwa, dom pełen marzeń a nas troje
Dziś wiem trudno jest, jak motyl zmienić życia bieg
A może tak, a może właśnie tak jest dobrze
Tylko zabierz mnie, z sobą weź na drugą stronę

Zabierz mnie na drugi brzeg
W kolorach tęczy proszę weź
Tylko Ty i ja
Po słonecznej stronie dnia

11. "Bezsenność" - muzyka i słowa Tomasz Szczepanik

Środek nocy. Mężczyzna, który zmaga się z oczekiwaniami, jakie stawiają mu najbliżsi próbuje poukładać sobie rzeczywistość w której gra główną rolę. Musi sprawdzić się jako mężczyzna, który ma być głową rodziny.

Już jest dom co na niebie, papieros w końcu zgasł
Już jest żal co w samotnych gałęziach cicho stał
A jeśli już co czekaniem nazywasz stojąc tu
Co dać mogę Ci na dobranoc? Co dać, nim wstanie świt?

Za późno jest na sen, nigdy nie dowiem się
Jak to jest kochać Cię? Jak to jest?
Za późno jest na sen, co wróży spokój wiem
Jeszcze noc, jeszcze dzień, jeszcze dzień

Już jest król co w koronie, w objęciach swoich dam
Już jest los co odmieni ten zagubiony czas
Pocałuj na pożegnanie swą najwspanialszą myśl
Co dać mogę Ci na dobranoc? Co dać, nim wstanie świt?


 

PECTUS “KOBIETY/WOJCIECH MŁYNARSKI”

POBIERZ

Oficjalna strona zespołu PECTUS